"Az Erő egy minden eleven által alkotott energiamező, mely körülvesz és áthat bennünket. Ez az, ami a galaxist összetartja" - hangzik el Yoda mester szájából a jól ismert Star Wars idézet.
De vajon mi köze az Erőnek a hithez, a keresztény gondolatvilághoz, a keleti vallásokhoz, a mitológiához és végső soron a Tarot kártyához?
A Star Wars univerzumának megalkotója, George Lucas, csillagháborús művét röviddel a hatvanas évek kulturális forradalma után ötlötte ki. Lucas felfedezte azt, hogy az emberek elveszítették vallási érdeklődésüket, aminek következtében elveszettekké válnak a világban.
"A Csillagok Háborújának üzenete vallásos üzenet: Isten nem halott. Itt van, ha azt akarod, hogy számodra is legyen. A törvények pedig belénk vannak írva" - írja Pollock Skywalking című könyvében.
Mi vezetett a Jedik univerzumának megteremtéséhez?
George Lucas eredetileg autóversenyzőnek készült, azonban néhány nappal a középiskolai záróvizsgája előtt az országúton autóbaleset érte és tüdősérüléssel kórházba szállították. Az esemény élete átgondolására késztette. Ezt követően úgy gondolta, hogy minden nap ajándék és minden nap le kell tennie valamit az asztalra.
Bár korábban nem volt jó tanuló, megszállottan olvasni kezdett, fel is vették a modestói főiskolára, ahol pszichológiát és antropológiát hallgatott, legfőképp a mítoszok és mesék foglalkoztatták, szakdolgozatát mesemorfológiából írta. Ekkoriban fedezte fel Joseph Campbell amerikai mitológus írásait a mítoszokról és a különböző kultúrákra gyakorolt tartós hatásaikról. Az ő mítoszlátásmódja tükröződik a Csillagok háborúján. Ebben az időszakban fordult érdeklődése a filmkészítés felé.
Lucas világában a keleti miszticizmus jelentős szerepet kap, főleg a buddhista út, de a zsidó-keresztény gondolatvilág is megfigyelhető, bár sokkal halványabban.
Isten áll a keresztény és zsidó vallás középpontjában, aki egy személyes istenség, cselekvőként vesz részt a világban, nem pedig csak egy energiamező, mint az Erő. A hinduizmusban a legfelsőbb lény Brahman, aki sokkal inkább hasonlítható a Csillagok Háborúja erejéhez. Brahman nem avatkozik bele a világ folyásába, mivel az Univerzum önmagát irányítja. Egy buddhista számára ez a bizonyos Erő jelentheti a chi értelmezését, egy taoista számára pedig az Utat vagy magát a Taót testesíti meg, de egyikhez sem hasonlítható teljesen.
Lucas célja a Csillagok háborúja elkészítésekor az volt, hogy modern formába öntse az emberi kultúra több ezer éves értékeit, amelyeket korábban a mítoszok és a mesék adtak át a következő generációnak. Célja az volt, hogy felhívja az emberek figyelmét az önmagunkba vetett hit fontosságára is. Erre utalnak a "Bízz az ösztöneidben!" és "Használd az Erőt!" tanácsok a filmben. A közismertté vált "Az Erő legyen veled!" kívánsággal is ezt akarja kifejezni.
E nézet szerint a hit az elme teremtő erejének mozgatórugója. Napoleon Hill híres szlogenje szerint: "Amiben az emberi elme hinni tud, azt meg is tudja valósítani".
Jól szimbolizálja az elme teremtő erejében való hitet a Bolond lapja. A változtatás szükségességére, az elindulásra hívja fel a figyelmet, a biztonságos zóna elhagyására. Ehhez az elinduláshoz pedig hitre van szükség. hiszen csak a célját szem előtt tartva, biztos hittel felvértezve érheti el célját, ahogy Yoda mester bíztatja Luke-ot: "Tedd, vagy ne tedd, de ne próbáld!"
Egyébként az "Amiben az emberi elme hinni tud, azt meg is tudja valósítani" mondatnak van egy biblikus alternatívája, ami a bibliában szerepel és így hangzik: Máté 17:20: "Jézus pedig monda nekik: A ti hitetlenségetek miatt. Mert bizony mondom néktek: Ha akkora hitetek volna, mint a mustármag, azt mondanátok ennek a hegynek: Menj innen amoda, és elmenne; és semmi sem volna lehetetlen néktek."
Russell Dalton Faith Journey Through Fantasy Lands című művében kifejti: "Az Újszövetségben a hit valami olyasmi, hogy valamiben vagy valakiben bízik az ember, és kötődik hozzá. Ha hiszel valamiben, azzal nyíltan elkötelezettséget vállalsz és képes vagy önfeláldozásra is ezért, még akkor is, ha a hitet nem lehet semmiféle empírikus eszközzel megmérni." Luke hitének fontosságát többször is bizonyítja a filmben, hiszen például nincsen szüksége a kompjúterre ahhoz, hogy a Halálcsillagot elpusztítsa és hisz abban is, hogy apját meg tudja menteni a sötét oldaltól. A szereplők hisznek missziójuk betöltésében.
Valójában a különböző hitrendszerekre, vallásokra úgy kellene tekintenünk, mint ugyanannak a gyémántnak különböző csiszolt lapjaira.
Milyen hűen ábrázolja ezt a párhuzamot a Legacy of the Divine Tarot lapja, amely a szokásos Főpap elnevezés helyett, jelen esetben Hitként jelenik meg.
Figyeljük csak meg a következő párhuzamot! Az alábbi Yoda mester szájából hangzik el, mikor Luke-ot tanítja az erő használatára a Dagoba mocsaraiban:
"Hát tudd meg a látszat csal mert velem van az erő és az erő hatalmas. Az életből árad. Ezért olyan nagy. Kürülvesz valamennyiünket. Összeköt és megvilágosít. Nem az izmaidban, magadban, magad körül kell érezned az Erőt! Mindenütt. Közted és köztem. A fákban, a kőben. Mindenütt, igen!"
És hogy is mondja Jézus abban a bizonyos Tamás evangéliumában ami a 2. században keletkezett és amit 1945-ben Nag Hammadiban találtak:
"Jézus mondta: Isten országa bennetek van, és körülöttetek. Nem kőből és fából épült házakban. Emeld fel a követ, és én ott leszek, hasítsd szét a fát, és megtalálsz..."