Cesare Borgia, a Fekete Herceg

A kártyák előkészítve, a gyertya meggyújtva... a tőrrel felrajzoljuk a védőkört és hívjuk Mihály arkangyalt, hogy védjen le minket minden felénk áradó negatív energiától.
Minden készen áll, kezdhetünk...
Elcsendesedünk, befelé figyelünk...
ráhangolódunk...
és lelki szemeink előtt megjelenik egy város...
A helyszín Róma, a Vatikán.
Az időpont az 1400-as évek vége.
A sötét folyosókon egy alak sétál felénk, bordó bíborosi palástjának sziluettje jól kivehető a gyertyák fényében. Ahogy közeledik egyre inkább megbizonyosodunk róla, hogy ő az... Cesare Borgia...a fekete herceg...
A történetírás kegyetlen, bosszúálló és véres uralkodónak állította be, aki még saját testvére meggyilkolásától sem riadt vissza önnön céljai elérése érdekében. De valójában igaz ez a sötét kép, amit az évszázadok festettek róla? Mit mesél a történetírás Valencia hercegéről? És vajon mit mond a kártya?
A hivatalos történetírás szerint Cesare 1475. szeptember 13-án Rodrigo Borgia spanyol bíboros, a későbbi VI. Sándor pápa és Vannozza de Cattanei fiaként látta meg a napvilágot Rómában. Édestestvérei Lucrezia, Gioffre és Giovanni. Cesare törvényes származását már ötéves korában pápai bulla mondta ki, a fiú kilencéves korára tucatnyi egyházi hivatallal büszkélkedhetett, tizenöt évesen pedig megtették Pamplona püspökének. Apja egyházi pályára szánta, így Pisában tanult jogot és teológiát, s amikor Rodrigo Borgiát 1492-ben VI. Sándor néven pápává választották, Cesare 18 évesen elnyerte a bíborosi méltóságot, elsőként a történelemben. Hamarosan nyilvánvaló lett azonban, hogy Cesare nem főpapnak, hanem kényúrnak született. Rómában egyre erőszakosabb cselekedeteiről suttogtak, apja sugallatára irtóhadjáratba kezdett az elhatalmasodott főnemesi családok ellen. Amikor Giovanni nevű öccse is gyilkosság áldozata lett, bár az igazság soha nem derült ki, őt tartották a tettesnek. Jellemző a Borgiák hírére, hogy a pletyka szerint a testvérek Lucrezia nővérük kegyein vesztek össze, valószínűbb azonban, hogy Cesare féltékeny volt a fényes katonai pálya előtt álló Giovannira.
1498. augusztus 17-én - az egyház történetében elsőként - lemondott bíborosi rangjáról. XII. Lajos francia király udvarában mint pápai követ, elnyerte a navarrai hercegnő, Albret Sarolta kezét. A házassággal együtt megkapta a Lyontól délre fekvő Valencia hercegségét, innen ered Valentino mellékneve. (Feleségével két és fél hónapig élt csak együtt, és sem őt, sem a megszületett lányát (Louise Borgia) már sosem látta, az asszony kolostorban halt meg. Cesare tehetséges és rátermett hadvezérnek bizonyult, s 1500 elején diadalmenetben tért vissza. A rómaiak nagy élvezetére aranyláncokban vezettette végig az utcákon az elfogott Caterina Sforza hercegnőt. A francia király hadaival elfoglalta Imola, Forli, Rimini, Faenza és más városokat, ezért a pápa Romagna hercegévé nevezte ki. Cesare a korábban széttagolt, apró fejedelemségek és zsarnokok uralma alatt álló Romagnát vasmarokkal fegyelmezte meg. A legtöbb korábbi fejedelmet rejtélyes halálesetek érték. Ez az uralkodási mód valósággal elkápráztatta Machiavellit, aki Cesaréról mintázta meg A fejedelem című alkotását. Karrierje 1503-ban tört meg váratlanul VI. Sándor pápa halálával - akivel együtt állítólag őt is megmérgezték, de erős szervezete túlélte -, Cesare szerencsecsillaga is kihunyt. A pápai trónra az év végén a Borgiák esküdt ellensége, II. Gyula pápa került, aki a politikai és anyagi támogatás híján maradt Cesarét elfogatta és lemondatta birtokairól, címeiről és tisztségeiről. Ő Nápolyba menekült, de nem sikerült szövetségest találnia, sőt "a közrend megzavarójaként" Spanyolországba vitték, ahol ismét bebörtönözték. Csak 1506-ban sikerült megszöknie, s mivel Itáliába nem térhetett vissza, sógora, a navarrai király szolgálatába szegődött. Cesare Borgia 1507. március 12-én, Viana ostroma közben egy kisebb ütközetben szerzett halálos seb miatt halt meg.
Most pedig nézzük mit mond a kártya? Elemzésünkhöz a Ghost Tarot-ot használva szeretnénk valódi képet kapni. Mindketten kihúzzuk magunknak a kártyát, és a két választ összegezzük. Az igazat, csakis a tiszta igazat szeretnénk tudni... Keverünk... és kiterítjük a lapokat. Kihúzzuk a kártyákat, kézbe vesszük az ingát, és egyenként felfordítva a lapokat, feltárul előttünk Cesare Borgia valódi élete és sorsa. Kelyhek 7, Mágus Mindkettőben benne van a varázslat. A történelem számára olyan figuraként jelenik meg, aki azt íratott magáról, amit akart, mindent meg tudott tenni. El tudta érni, hogy megbízhatatlannak, hamisnak lássák. Olyan nagy hatalma volt, hogy úgy manipulálta a történetírást, ahogy akarta. Ha akarta szemfényvesztő, ha úgy akarta sikeres hadvezér lehetett... legalábbis ezt gondolták róla, ennek mutatta magát. Uralkodó, Kelyhek Lovagja Racionális volt, de nagyon érzelmes. Ezt az oldalát azonban háttérbe szorította. Teljes mértékig uralta az érzelmi életét, nem mutatta ki mennyire érzelmes és érzékeny volt valójában, igazi romantikus lélek.
Érmék 6, Kardok Lovagja Egy hölggyel való karmikus kapcsolat megakadályozza abban, hogy megélje valódi földi boldogságot. Előző életében kihasznált egy nőt... és most valami döbbenetes dolog történik... Esztilla hangja megváltozik és félelmetes túlvilági hangon szólal meg... Ebben az életében ezért bűnhődött. Ebben az életében ezért kellett vezekelnie. Kihasználtaa nőt, aki nem élhette meg a szerelmet. Karmikus szerelmi csalódás a hölgy részéről. A Kardok lap gondolati síkot mutat.
Kelyhek Ásza, Érmék 5 Az életfeladata az lett volna, hogy kimutassa az érzelmeit, de pont azt fojtotta el. Érzelmileg is nyitnia kellett volna az emberek felé. Az elfojtott emóciók pedig átcsaptak dühkitörésbe. Remete, Kardok 3 Segített egy nőn, de az nem viszonozta az érzelmeit. Újabb szerelmi játszma, ugyanabba a csapdába szaladt bele.
De mi jellemezte ezt a kapcsolatot? Torony, Kardok 10: Jól működő kapcsolat volt, de nagy csalódás a nő részéről. Cesarénak nem voltak érzelmei. Ő továbblépett.
Ördög, Kelyhek Királynője. A Kelyhek Királynője feleséget jelöl, tehát Albret Saroltáról van szó. A lapokból kiolvashatjuk, hogy nem szerette a feleségét, csak a felesége szerette őt, de nagyon. Tudjuk, hogy két és fél hónapig éltek csak együtt, és sem őt, sem a megszületett lányát már sosem látta, az asszony kolostorban halt meg. És van még valami az Ördög lapja, nagyon erős átokra utal, fekete mágiára. Sarolta viszonzatlan szerelme miatt nagyon erősen leátkozta férjét, akinek szerencsecsillaga ettől az időszaktól kezdve végérvényesen leáldozóban van. Remete,
Feltámadás Soha nem tudott feltámadni újra. Fekete mágiával teljesen tönkretette Sarolta. Soha nem lett volna szabad megházasodnia. Diadalszekér, Botok Lovagja. Családi helyzetét tekintve nem VI. Sándor pápa, az apja volt a családfő, Cesare vezette igazából a családot. Igazi erős kezű vezető, aki védelmezni és összetartani akarta családtagjait. Főpapnő, Botok Apródja A családja sosem tudta mit tervez, hol jár, mit akar, mik a tervei. Csak akkor értesültek tetteiről, amikor már bekövetkezett az esemény. Felvázolt egy tervet a családjának, közben teljesen kiismerhetetlen volt, mindig más úton járt. Megvoltak a maga kis titkai. Erő, Botok 2 Mindig megújulni, kalandozni, hódítani szeretett volna, megmutatni a hatalmát, az erejét. A harc a lételeme volt, élvezte a hódítást, ebben élte ki magát.
Kelyhek 10, Bolond. Mindenáron meg akarta őrizni családja uralmát, a vagyont. De folyton ott motoszkált benne a félelem, hogy mindezeket elveszítik. Félt az elmúlástól, hogy megszűnik ez az idill, amit olyan könnyedén, szinte játszva szerzett meg. Világ, Hold A további sorsáról elárulják a lapok, hogy rakott is le karmát, de csinált is magának. Nem nyugodott meg a lelke. Voltak titkos vágyai, amiket nem tudott megvalósítani. Újra keverünk, s újra kiterítjük a lapokat, további kérdésekre húzunk még kártyát: Azonban még felvetődik a Fekete Herceg életével kapcsolatban néhány érdekes kérdés. A pletyka szerint húgával, a méregkeverő hírében álló Lukrécia Borgiával vérfertőző viszonyt tartottak fenn. Nézzük mit mond erről a kártya? Több volt-e a kapcsolatuk testvéri szeretetnél Lukréciával? Kiesik a Csillag kártya. Gyengéd finom érzelmek mutatkoznak Lukrécia részéről. De ott az Ördög. Mégiscsak több volt ez annál, szenvedély, mámor... Lukrécia, habár az elején visszakozott, mégsem tudott nemet mondani bátyjának. Jól megértették egymást.
A Kelyhek Lovagja és a Mágus arról informál, hogy született egy életerős fiú is ebből a kapcsolatból. A további lapok egy lányról is mesélnek, aki azonban korán meghalt. Milyen sorsa lett ennek a fiúnak? A Botok 3 és Kardok 2 azt mutatja, nem követte a családi hagyományokat. Egy kalandor lett belőle. Sok mindent bejárt, de sosem találta meg önmagát. Sosem kellett komoly döntéseket hoznia.
A következő fontos kérdésünk. Cesare megölte-e a Lukrécia valamelyik férjét? Igaz e a sógorgyilkosság? A Kelyhek 5 és a Nap kártyája szerint az egyiket megölte, de nem szántszándékkal, mégpedig a második férjet. De ne feledkezzünk meg Giovanniról, a Csillag kártya szerint Lukrécia miatt ment ölre a két testvér. S közben ne feledkezzünk meg róla, hogy Cesare nemcsak húga miatt, volt féltékeny öccsére, hanem inkább érezte magáénak a katonai pályára való alkalmasságot.

Aztán van még egy fontos nő a történetben, a harcos életű Caterina Sforza, Forlì tigrise. Mit tudhatunk az ő kapcsolatukról. A Mértékletesség, és az Uralkodó lapja szellemileg egyenrangú feleknek mutatja őket, akik jól megértették egymást, összhangban voltak, de itt sem szerelmi kapcsolatról van szó. Caterina érzelmeit a Kelyhek 4 és a Kardok 7 jelöli nem volt szerelmes, azt hitte, hogy átverte őt Cesare. Jó megérzései voltak Forli úrnőjének. Az Ördög és a Botok 5lapok arra utalnak, hogy Cesare csak tönkre akarta tenni, őt csak a vére hajtotta, a testi vágy, de nem az érzelmek. Ő volt az irányító ebben a rövid, de intenzív kapcsolatban. Forli eleste után Cesare aranyozott láncokat veretett az elfogott hercegnőre, és rabként vonultatta végig Róma utcáin. Az Érmék 2 és a Szerencsekerék arról tanúskodik, hogy Caterina elfogadta a játszmát, és méltósággal viselte átmeneti vereségét.
Van még valami, amit szeretnénk tudni történetünk főszereplőjéről. Ugyanis tudvalevő, hogy a ma ismert Jézus ábrázolásoknak a modellje, nem más volt, mint maga Cesare Borgia. Egyes elméletek szerint miután a pápa hadat üzent a muzulmánok ellen, katonái nem mertek szembeszállni az ellenséggel, mert bennük az akkori Jézus ábrázolások tükörképét látták. Ezért VI. Sándor elpusztítatta az addigi Jézus ábrázolásokat, és újak készítésére adott megbízást. Az új alkotások modellje, pedig nem más volt, mint fia.
Megkérdezzük a kártyát is a kérdést illetően. Cesare volt-e a klasszikus Jézus ábrázolás modellje? Érmék 6, Botok 8 a válasz. Egyszer modellt állt, aztán elterjedtek az ábrázolások. Örökre hozzá kötődött a képe. Mért ő lett a modell? Érmék 9: megtehette, jómódban élt. Ha az ő képét terjesztik el a világban, az ő országa fog növekedni, ebből adódó hatalma ismertté és halhatatlanná teszi.
Egy utolsó kérdés: Hol van most? Erő, Feltámadás, Kardok 4, még fönn van, de le akar születni nagyon erősen. Most megvan minden ereje ahhoz, hogy leszülessen. Mikor fog leszületni? A Holdkártya 2 holdtöltét mutat. Nemsokára. Érezni fogja a világ a hatását? Botok Ásza, Mágus: nagy, erőskezű vezető lesz ismét. Hol? Remete: kolostor , hegyek, Tibet, tanító lesz. Kíváncsian várjuk, fogunk még hallani róla Milyen hatással lesz a magyarokra? Botok 6: nem fogjuk kedvelni, ellenállásba ütközik majd. Egy újabb hadvezér keletről... Összefoglalva elmondhatjuk tehát, a reneszánsz Itália egyik leghírhedtebb alakja valójában romantikus lélek volt a kemény páncél mögött, aki talán az igazi szerelmet sosem találta meg rövid élete során. Felfelé ívelő karrierje azonban hamar derékba tört, feleségének Albret Saroltának köszönhetően. Az erős fekete mágia hatására a bukás visszavonhatatlanul elérkezett Cesare számára. Neve azonban örökre fennmaradt, s rövid földi pályafutása során véres kezű hadvezérként kitörölhetetlenül beleírta magát az emberek emlékezetébe.
