Hercegét siratja a Szentesica

2022.02.04

Az igazi Koppány nyomában a Tarot kártyával

"Szél sírta, csillag súgta,
én csak lejegyeztem..."

Az István, a király rockopera ikonikus figuráját, Koppány vezért sokan ismerik. Különös, ősi magyar világunkat jelképező alakja sokakat megihlet.

De vajon ki volt ő valójában? Mit tudhatunk meg róla és a halála körülményeiről?

Erről kérdezem most a kártyát nem is akárhol. Utam Somogyvárra, a Kupavár-hegy nyugati lábánál megbúvó tiszta vizű forráshoz, a Szentesicához vezet. A forrásnak egykor csodatévő, gyógyító erőt tulajdonítottak. A legenda szerint itt mosta meg kezét István király Koppány legyőzése után.

A forrást nem könnyű megközelíteni, a nagy esőzések után sártengerrel kell megbirkóznia annak, aki e múltbeli túrára vállalkozik. De megéri a fáradtságot. A Koppány emlékhely mélabús bája, mesebeli, varázsos hangulata különös utazásra invitálja látogatóját.

Itt minden fűszál, minden fa a múltról mesél. Valahonnan a mélyből tör utat magának egy kis vízér, mely jéghideg vizű patakká szélesedve talán még mindig Koppányt siratja.

Még az ég is morajlik mikor megkeverem a kártyákat, az eső is szemerkélni kezd, mintha megkönnyezné a múltat.

Kérek egy jelet, hogy feltehetem e a kérdéseimet. Az ég egy nagy dördüléssel jelzi, hogy az égiek készen állnak a válaszokkal és az Igazság lapja ebben megerősít.

Keverek és húzom a lapokat...

Milyen ember volt az igazi Koppány?

Uralkodónak született, igazi vézéregyéniségnek, aki származása folytán, ősi törvényeink szerint formált jogot a fejedelmi székre Árpád törvényes leszármazottjaként. Minden uralkodói erény birtokában volt, mellyel bölcsen felvirágoztathatta volna hazánkat. Egy olyan erőskezű uralkodóvá válhatott volna, akinek lett volna ereje összetartani egy többnyelvű, többszokású országot. Nem a hatalomvágy, hanem a hazaszeretet és az ősi föld idegeneknek való osztogatása miatt érzett elkeseredése hajtotta.

Most a halála körülményeiről szeretnék tudakozódni. A hátterében egy nő áll, mégpedig egy magasrangú befolyásos nő. De ki lehetett ő, és mi volt az indítéka?

Itt válik érdekessé a történet.

A hivatalosan elfogadott történettudományi nézet szerint Koppány vezér Géza halála után a sztyeppei népekre jellemző szeniorátus elvére hivatkozva bejelentette igényét a fejedelmi főhatalomra, és a levirátus alapján követelte magának Géza özvegyét, Saroltot feleségnek.

(A levirátus, vagy "sógorházasság" olyan ősi szokásjog, amelyben a gyermektelen özvegyet az elhalt férj fivére, vagy legközelebbi férfirokona veszi feleségül.) Ez volt tehát az az "ősi jog", amelyre hivatkozva Koppány magának követelte a fejedelmi trónt, valamint Sarolt kezét is.

Géza családja azonban az elhunyt fejedelem által megkezdett "nyugati nyitás" hatására a primogenitúra (elsőszülöttségi trónöröklési elv) alapján, és az ősi sztyeppei szokásjogot elvetve Géza fiát, Vajkot akarta fejedelemként elismertetni. Koppány ebbe nem nyugodott bele, ezért elhatározta, hogy fegyverrel szerez érvényt az ősi jogon alapuló trónigényének. Tartja a hivatalos szemlélet. Ezzel kezdődött a magyar történelembe csak Koppány lázadásaként bevonult hatalmi harc, amelyről nagyon kevés és csak rendkívül hiányos hitelesnek tekinthető forrás maradt fenn.

A kártya által egy végtelenül érdekes történet szálai bontakoznak ki lelki szemeink előtt. A szálak mozgatója egy nő volt, mégpedig egy igencsak magas rangú nő. Csakhogy ez a nő, nem azért orrolt meg Koppányra, mert az a levirátus szokása szerint feleségül akarta volna venni. Hanem épp az ellenkezőjét mutatják a lapok. Egy nő nagyon tud haragudni, ha kényszerítik valamire, de mégjobban, ha nem kapja meg, amit akar.

A levirátusról azt is tudni kell, hogy a törvények lehetőséget adnak a sógornak arra, hogy kitérjen kötelessége elől. Ezt nem köteles bővebben megokolni. Elég ezt mondani: Nincs hozzá kedvem, nem tudom vállalni. Ezt az eljárást nevezték khalicának.

Vagyis mi van akkor, ha ez a nő nem azon háborodott fel, hogy Koppány el akarta venni feleségül, hanem azon, hogy nem akarta!!! S, mi van akkor, ha ez a nő még attól sem riadt vissza, hogy Koppány családtagjaiban kárt tegyen... ha az övé nem lehetett... Ez már elég ok kell, hogy legyen Koppány számára, hogy támadást indítson ellene. Vagyis Koppány támadása nem lázadás volt, hanem bosszú...

Más koronás főkkel is megesett már hasonló eset. Nézzük csak Mátyás és Beatrix példáját. Beatrix nem akarta, hogy egy törvénytelen fattyúra, jelesül Corvin Jánosra szálljon a trón, ezért megmérgezte Mátyást, hogy aztán II. Ulászlóhoz férjhez menve bebiztosítsa hatalmi szerepét, habár ezen terve csúfosan meghiúsult.

Nade térjünk vissza Koppányhoz. Ha ez a nő szép szóval nem kapta meg, amit akart, akkor intrikákhoz, cselszövéshez folyamodott. Sőt a kártya szerint a méregkeveréstől sem riadt vissza.

S, hogy Koppánynak nemcsak a testét, hanem a lelkét is elpusztítsa, a felnégyelése által a Koppány által hűen védelmezett ősi hitet is meggyalázta.

A volgai bolgároknál valóban létezett a felnégyeléshez hasonló kivégzési mód már az ezredforduló táján is, ezt azonban házasságtörésért alkalmazták, és nem felnégyelve, hanem kettévágva a delikvenst. Ennyire sértette volna ezt a nőt a visszautasítás?

Úgy tűnik igen.

Koppány testét 4 vár fokára tűzette ki elrenttentésül. És nézzük csak, mit rajzol ki a 4 helyszín? Egy keresztet. Habár Koppányt úgy tekintik, hogy már jóval István előtt fölvette a kereszténységet, az ő hite mégiscsak távol állt a papok hatalmaskodásától. Koppány hite egészen más volt. Ő maga az ősi hit főtáltosa is volt egyben, ami korántsem egyszerű papi tisztséget jelentett, hanem annál valami sokkal többet. Mai fogalmainkkal élve egy különleges képességekkel rendelkező, az ősi hit és tudás birtokában lévő beavatott volt ő.

Felnégyelésével pedig még hitét is meggyalázták, testének darabjait kereszt formában felfeszítették.

Na de ki volt az a nő, aki ennyire volt képes gyűlölni Somogy hercegét?

Ne egy megfáradt özvegyasszonyra gondoljunk, nem Sarolt volt az. Géza ugyanis Sarolt halála után újranősült.

Egy lengyel krónika, a Sciptores Rerum Silesiacarumban ez olvasható: "E Miescónak volt egy Adelheid nevű nőtestvére, kit GEJZA /Jesse/,Magyar-ország királya feleségül vett, kivel lett a kereszténység, a férjét, Gézát Krisztus hitére térítette."

Tehát Adelheid lett volna Koppány gyilkosa? Nagyon is lehetséges.

Van még egy árulkodó nyom a Kálti Márk féle Képes Krónikában, mely 1360 körül készült. Adelheid lengyel hercegnőt bemutatják Géza nagyfejedelemnek. A fehér ruhás Adelheid tipikus lengyel pártát visel a fején.

Többet azonban nem kérdezhettem, az ég egyre haragosabban mordult fel, figyelmeztetve, hogy most csak ennyi kérdésre kaphatok választ. S nem is írhattam meg mindent, van aminek még nincs itt az ideje.

Egy valamit azonban tudok. Koppány lelke azóta is itt bolyong e tájékon, az örökkévalóságig hirdetve az igazság, a szabadság és a becsület erényét. Figyelmeztetve bennünket, hogy sose feledjük, óvjuk és védjük őseink hitét.

© 2022 TÁLTOSASSZONY ÖRÖKÉBEN
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el